İş İngilizcesi – İş Yerinde Karşılaşacağınız İngilizce Kelimeler

İş hayatının zorlu yollarında her gün yeni bir engel ile karşılaşırsınız. Bu engeller kimi zaman bir iş arkadaşına sinir olmak gibi küçük çaplı, kimi zaman ise kariyerinizin önünde duran bir set gibi rahatsız edici boyutlarda olabilir. Ayrıca herkesin İngilizce bildiği inancı ile iş yerinde kullanılan İngilizce kelimeler hayatınızı daha da zorlaştırabilir. Muhtemelen her insan hayatının bir bölümünde İngilizce eğitim almış hatta İngilizce kelimeler kullanarak kendini ifade etmiştir. Ama iş ciddiye bindiğinde, kariyer basamakları önünüzde yükselmeye başladığında dil bilmenin ve bilinen dili başarılı bir şekilde kullanmanın öneminin de arttığını görebilirsiniz.

İş Hayatında Karşınıza En Çok Çıkan İngilizce Kelimeler ve Terimler

Deadline: Bir işin bitiş ya da teslim tarihini belirtmek için kullanılan İngilizce kelimeler arasında en yaygını deadline’dır.

Feedback: Hazırladığınız iş, proje ya da raporun teslim ettiğiniz veya incelemesini istediğiniz kişi tarafından incelenmesi ve size geri dönüş yapılmasını ifade eden kelimedir.

TBD: Bu bir kısaltma “to be determined” kalıbının kısaltması genellikle tarihi ya da sonucu belirlenmemiş ve daha sonra belirlenecek işler için kullanılır.

FYI: Bu kısaltmayı da bazı maillerde sıkça görebilirsiniz. Bu kısaltma “for your interest” kalıbının kısaltmasıdır ve dikkatinize, ilginize veya bilginize anlamında kullanılır.

İngilizce kelimelerin yanı sıra kalıplar da günümüzde özellikle plazalarda oldukça sık kullanılmaktadır. İngilizce kelimeler ile Türkçe kelimelerin veya Türkçe eklerin bir araya gelmesi ile oluşturulan kalıplar da çok sık tercih edilir. Confirm etmek ya da okeylemek, onaylamak anlamında kullanılırken check etmek kontrol etmek, save etmek kayıt yapmak, forwardlamak ise maili bir başkasına iletmek anlamlarında kullanılır. Dosyaları merge edelim derken dosyaları birleştirmekten, projeyi lead edelim derken projeye liderlik etmekten bahsedilir. Cancel etmek iptal etmeyi ifade etmek için kullanılır.

Şirketlerin globalleşmesi ile birlikte daha yaygın bir şekilde karşımıza çıkan İngilizce kelimeler ile iyi geçinmek zorundayız. Yöneticinizi ya da çalışma arkadaşlarınızı net bir şekilde anlamak, iletişimi kuvvetli tutmak ve güçlü bir kariyere sahip olmak için de İngilizce öğrenmek artık zorunluk oldu. Bu zorunluluğu eğlenceli bir şekilde yerine getirmek için bu İngilizce kelimeler ve kalıplarla işe başlayabilir, iş hayatınıza ufak bir yatırımda bulunabilirsiniz.

Cambly’de yabancı hocalarla birlikte İngilizce’ni geliştirmek için tıkla.